Griuvimai yra svarbûs kaip kaulø lûþumà lemiantis veiksnys. Griuvimai yra pavojingi bet kokiame amþiuje, taèiau ypaè þmogui senstant.
Griuvimø prieþastys: amþius, nervø ligos, pëdø pakenkimai, alpimai, regos sutrikimai, vaistai, aplinkos faktoriai.
Dël amþiaus sutrinka eisena ir pusiausvyra. Seniems þmonëms sumaþëja raumenø jëga, jiems sunkiau yra iðlaikyti laikysenos stabilumà.
Griuvimams átakos turi nervø ligos, tokios kaip Parkinsono liga, galvos smegenø infarktas, kaklo spondiliozës (kaklo slanksteliø iðkrypimas), kuriø pasekmëje sutrinka eisena ir pusiausvyra.
Skausmingos nuospaudos, pëdø sànariø deformacijos dël artrozës yra daþnos griuvimø prieþastys. O netinkamo dydþio ir formos avalynë padidina griuvimø rizikà. Paskaièiuota, kad 4 - 8 % griuvimø bûna dël trumpo sàmonës netekimo - alpimo, kurie gali ávykti dël staigaus kraujo spaudimo pakilimo ar nukritimo, pavalgius, po stipraus kosulio, pasituðtinus ar pasiðlapinus.
Su amþiumi regëjimas silpsta. Tai netiesiogiai didina griuvimø rizikà.
Vartojant psihotropinius vaistus, silpnëja dëmesys ir màstymas, antidepresantai gali sumaþinti kraujo spaudimà, neteisingai vartojami diuretikai verèia pacientà keltis naktá, o tai didina griuvimø pavojø.
Pagyvenæ þmonës daþniausiai griûna savo namuose (lipant laiptais, keliantis ið lovos, siekant aukðtai padëto daikto, dël slidþiø grindø, kilimø), todël aplinkos faktoriai turi didelæ átakà griuvimø rizikoje. |